VIP Wakat: Portal o pracy i biznesie

VIP Wakat

O pracy i biznesie

Studia licencjackie- pierwszy krok w budowaniu kariery

Dla wielu osób studia licencjackie są oczywistym krokiem w budowaniu kariery. Warto jednak dwa razy zastanowić się nad wyborem kierunku. Wiele uczelni oferuje ich nawet kilkadziesiąt, ale taka różnorodność wbrew pozorom wcale nie musi działać na korzyść przyszłych studentów.

Studia licencjackie – które kierunki dają najlepsze perspektywy?

Niektóre dziedziny i branże się rozwijają, inne stagnują – to nic nowego, ale rozpoznanie, które dają najlepsze perspektywy, może być trudne. Są jednak takie kierunki, które mają niemal nieograniczony potencjał: zarządzanie, administracja, bezpieczeństwo wewnętrzne, dietetyka czy prawo to kierunki studiów licencjackich, których absolwenci będą bardzo potrzebni.

Są to jednocześnie dziedziny, które mają realne podstawy teoretyczne i pewien kanon fundamentalnej wiedzy. Ta się oczywiście może z czasem zmieniać, ale są to zawsze kierunki studiów, które wychodzą z pewnych rzeczywistych założeń i mają przygotowywać absolwentów do mierzenia się z konkretnymi problemami realnego świata. Wybór takich kierunków to pewność, że zdobyta wiedza będzie miała też wymierną rynkową wartość.

Studia licencjackie – czym kierować się przy wyborze uczelni?

W Polsce nie brakuje renomowanych uczelni, jednak problem polega na tym, że ich renoma często wynika z samej wielkości, liczby studentów czy historycznych dokonań. Nie negując znaczenia tych czynników, warto jednak przy wyborze studiów licencjackich skupiać się na przyszłości, a nie na historii. Wiele mniejszych uczelni daje studentom większe możliwości, zatrudniając wykładowców, którzy mają w swojej dziedzinie olbrzymie doświadczenie praktyczne i nadzwyczajne umiejętności przekazywania wiedzy.

To ważne, bo choć nazwa renomowanej uczelni na dyplomie może zrobić wrażenie, to próba budowania kariery szybko zweryfikuje, kto wybrał studia licencjackie tylko dla prestiżu, a kto dla realnej wiedzy i praktycznych kompetencji. Oczywiście to nie znaczy, że nie warto patrzeć na rangę uczelni – warto, ale niech najważniejszym czynnikiem przy wyborze studiów będzie to, jak bardzo są one praktyczne, a nie to, kto je organizuje.

Przeczytaj także:  Zakup ubrań BHP - o tych czynnikach warto pamiętać

Studia licencjackie – wybierz kierunek z praktycznymi zajęciami

Wiele osób żyje w przekonaniu, że studia licencjackie to głównie wykłady. Czasem tak faktycznie jest, ale nawet w tych przypadkach liczy się poziom. Wykłady mogą się przełożyć na praktyczne kompetencje absolwentów, jeśli są prowadzone przez ekspertów i będą wzbogacone praktycznym komentarzem. Decydując się na właściwy kierunek studiów na dobrej uczelni, można jednak mieć pewność, że nauka nie skończy się na wykładzie. Ćwiczenia, praktyki, spotkania i wydarzenia z udziałem gości – to wszystko sprawia, że już studia I stopnia mogą być potężnym atutem dla osób chcących zbudować silną pozycję w swojej branży. Szeroki wybór studiuj licencjackich z przemyślanym programem nauczania znaleźć można w ofercie Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni https://wsaib.pl/kandydaci/studia-i-stopnia.

Studia licencjackie- pierwszy krok w budowaniu kariery
Przewiń na górę