VIP Wakat: Portal o pracy i biznesie

VIP Wakat

O pracy i biznesie

Performance tester: w jakich projektach potrzebny jest taki specjalista?

Testowanie oprogramowania jest złożonym procesem, który przebiega wieloetapowo i bada liczne aspekty funkcjonowania aplikacji, serwisów internetowych i złożonych rozwiązań informatycznych. W tych przypadkach, w których wydajność ma kluczowe znaczenie, testy należy powierzyć performance testerowi.

Od prostych stron internetowych…

Wbrew pozorom przy prostych projektach często to właśnie wydajność będzie jednym z głównych kryteriów oceny. Wszystko dlatego, że na przykład proste strony internetowe uruchamia się na serwerach o bardzo ograniczonych zasobach i to one w pierwszej kolejności będą narażone na przeciążenia związane nie tylko z chwilowo zwiększonym ruchem, ale także błędami w konfiguracji.

To samo dotyczy także prostych aplikacji webowych i desktopowych – jeśli są proste, to powinny skutecznie realizować podstawowe zadania, więc opóźnienia, wrażliwość na obciążenie lub zbyt wysoka zasobożerność będą w ich przypadku kardynalnymi wadami, które performance tester powinien szybko wykryć.

…po rozbudowane integracje

W przypadku złożonych systemów problemem może być współpraca poszczególnych modułów. To sama integracja może generować dodatkowe podatności, które nie występowały w modułach, kiedy te były testowane w izolacji. Udział wyspecjalizowanego performance testera w badaniu oprogramowania zmniejsza ryzyko wystąpienia błędów na produkcji, a fakt, że jest to osoba skupiająca się głównie na zagadnieniach związanych z wydajnością, będzie o tyle istotny, że właśnie od tej strony często pojawiają się nieprzewidziane problemy.

Szczególną uwagę należy poświęcić integracjom rozwiązań od wielu dostawców. Ich kompatybilność może być zapewniana przez niezupełnie spójne rozwiązania informatyczne, które można (lub wręcz należy) w pewien sposób zmodyfikować, aby poza bezbłędną współpracą modułów zapewnić też maksymalną ekonomię całej integracji. W niektórych przypadkach testy wydajności mogą też być powodem, dla którego wybiera się inną niż początkowo planowana ścieżkę integracji.

Przeczytaj także:  Ile zarabia lekarz? Przegląd stawek w ochronie zdrowia

Stare projekty i aktualizacje

Badanie wydajności może być niezwykle istotne w przypadku starych projektów – na przykład przejętych po poprzedniej ekipie programistów, ale także po dużych aktualizacjach. W pierwszym przypadku problemy mogą wynikać na przykład z zaimplementowania bibliotek, które nie są wspierane, są wspierane w ograniczonym stopniu lub zostały istotnie zmodyfikowane przez dostawców, a w drugim mówi się najczęściej o niepotrzebnej rozbudowie kodu.

Takie fragmenty nie powodują zwiększenia funkcjonalności, ale mogą spowalniać aplikacje i zwiększać wykorzystanie zasobów. Performance tester będzie w stanie skutecznie zlokalizować źródło problemu i powiązać je z konkretnymi przyczynami, które mogą nie być widoczne w czasie przeprowadzania standardowych testów podstawowych.

Performance tester: w jakich projektach potrzebny jest taki specjalista?
Przewiń na górę