VIP Wakat: Portal o pracy i biznesie

VIP Wakat

O pracy i biznesie

Laserowe wycinanie dla małych firm

Wycinanie laserowe nie jest już nową technologią, ale dopiero od stosunkowo niedawna koszty spadły na tyle, że zainteresowały się nią również mniejsze firmy. O ich uznaniu jednak nie decydują wyłącznie czynniki ekonomiczne. Dlaczego jeszcze małe firmy coraz częściej korzystają z usług wycinania laserowego?

Laserowe wycinanie to jakość i zapewnienie powtarzalności

Laserowe wycinanie na przykład elementów stalowych, choć dotyczy to wszystkich materiałów, jest technologią pozwalającą na zachowanie najwyższej precyzji i doskonałej powtarzalności. To ważne, ponieważ wiele mniejszych firm skupia się na produkcji niszowej, za to wysokiej jakości. W takich przypadku nie można sobie pozwolić na niezachowanie precyzji przy przygotowywaniu wyrobów. A fakt, że po laserowym wycinaniu nie trzeba przeprowadzać już skomplikowanej obróbki wykończeniowej, pozwala z góry przewidzieć, jak będą się prezentowały detale.

Czysta linia cięcia i możliwość produkcji serii identycznych elementów upraszczają także kolejne etapy produkcji. Bez względu na to, co ma być jej efektem, można dalej korzystać z technik, które wymagają pracy na surowcu najwyższej klasy. Wycinanie laserowe po prostu daje gotowy detal, a nie półprodukt, który dopiero trzeba będzie obrabiać i wykańczać.

Laserowe wycinanie to skalowalność i łatwość w przygotowaniu

To, że koszty jednostkowe będą spadały wraz z wydłużeniem serii, jest dość oczywiste, natomiast laserowe wycinanie jest opłacalne już przy krótkich seriach, a nawet przy prototypach. Jednocześnie projekt, który można dopracowywać na podstawie efektów wcześniejszych prac, będzie stanowił znakomitą bazę do pełnoskalowej produkcji. Ponieważ w wycinaniu laserowym nie korzysta się z form czy stempli, to skalowanie jest zdecydowanie prostsze i tanie.

Same projekty też nie są skomplikowane w przygotowaniu. Nie jest oczywiście tak, że nie trzeba do tego żadnych kompetencji, natomiast dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu można łatwo przygotowywać i modyfikować projekty według potrzeb. Zresztą i po stronie wykonawców można często liczyć na fachowe wsparcie, bo jednak park maszynowy też będzie w pewnym stopniu determinował to, jak projekt powinien być przygotowany. Nawet w takich przypadkach nadal jest to stosunkowo łatwe i szybkie.

Przeczytaj także:  Jak stworzyć kursu online: Praktyczne porady i wskazówki

Laserowe wycinanie to wysoka wydajność i optymalizacja kosztów

Kwestie ekonomiczne są ważne, ale warto na nie spojrzeć nie tylko przez pryzmat kosztów samego procesu technologicznego. Bezkontaktowe wycinanie laserowe to jedna z tych technologii, które najskuteczniej ograniczają ilość wytwarzanych odpadów. O ile duże firmy zwykle z pewną łatwością mogą uwzględnić koszty straconego materiału, to w mniejszej firmie kluczowe będzie zawsze wykorzystywanie takich metod obróbki, w których straty materiału będą jak najmniejsze.

Sam proces produkcyjny jest przy tym szybki, co oznacza, że można zachować wysoką elastyczność linii produkcyjnej, nie blokując jej na długi czas tylko jednym typem powoli dostarczanych elementów. Szybkie laserowe wycinanie elementów metalowych pozwala niemal na żądanie dostarczyć taką partię, która jest w danym momencie potrzebna – bez czekania, ale i bez konieczności magazynowania dużej ilości półproduktów.

Laserowe wycinanie dla małych firm
Przewiń na górę